Dočasná blokace platební kartou: kdy se s ní setkáte?

K blokaci finančních prostředků na platební kartě může docházet v různých situacích, a to i z praktických důvodů vyplývajících z charakteru služby. Pojďme se podívat, v čem spočívá blokace platební kartou a v jakých případech se s ní lze setkat.

Co znamená blokace platební kartou

Blokace platební kartou, známá také jako předautorizace platby, je dočasné zadržení určité částky na kartě, aniž by byla v daném okamžiku skutečně stržena z účtu. 

 

Obchodník požádá banku o zablokování určité částky na platební kartě zákazníka. Částka se rezervuje, ale není ihned stržena. Po finálním vyúčtování se buď dočasná blokace uvolní, nebo se částka strhne

 

Pojďme se nyní podívat na to, kde se blokace platební kartou nejčastěji využívá. 

 

 

Blokace kartou jako záloha

V tomto případě, který se často týká poskytovatelů ubytování a stravovacích služeb, mohou provozovatelé požadovat blokaci částky na platební kartě jako zajištění rezervace. Tento krok slouží jako ochrana před situací, kdy host bez předchozího zrušení rezervace nedorazí. Podmínky týkající se této blokace nebo zálohy bývají zpravidla uvedeny v obchodních podmínkách ubytovatele.

 

Předautorizace ceny ubytování se nejčastěji provádí prostřednictvím platební karty, přičemž je předem uhrazena část ceny za pobyt. Po ukončení pobytu se tato záloha odečte od celkové částky a zákazník doplatí zbývající rozdíl. Pokud zákazník rezervaci včas zruší, obchodník blokaci uvolní.

 

 

V okamžiku objednávky není cena konečná

S touto situací se můžeme setkat například při online nákupu potravin. U některého zboží totiž v okamžiku potvrzení objednávky není cena přesně známa, pouze orientačně (například u zboží, které se prodává na váhu). Až v momentě, kdy pracovníci dané zboží zváží a na základě toho cenu určí, může být finální částka správně vypočítána. 

 

Obchodník si v takovém případě může dočasně zablokovat o něco vyšší částku. Následně se ale blokace zruší a zákazníkovi bude naúčtována skutečná cena odpovídající reálné hodnotě objednávky. Jedná se o běžnou praxi obchodníků, kteří tuto možnost mohou komunikovat i ve svých obchodních podmínkách. Z pohledu zákazníka se jedná o zcela běžnou platbu prostřednictvím platební brány

 

 

Obchodník poskytuje službu, která vyžaduje kauci

Pokud obchodník poskytuje zápůjčku určité věci, často vyžaduje kauci. Setkat se s tím lze třeba v případě, kdy si zákazník chce půjčit auto. Obchodník se prostřednictvím kauce jistí proti situaci, kdy by mu byla zapůjčená věc vrácena poškozená (nebo k jejímu vrácení vůbec nedošlo). 

 

Pokud zákazník věc v pořádku vrátí, blokace platební kartou (tedy záloha) zpravidla po pár dnech zmizí a není stržena z jeho bankovního účtu.

 

 

Jak vypadá dočasná blokace na platební kartě v internetovém bankovnictví?

Uživatelé se v internetovém bankovnictví mohou často setkat s karetní blokací peněz za dosud nedodanou nebo již dodanou objednávku. Jedná se o zcela běžnou situaci, která sama o sobě není důvodem ke znepokojení. 

 

Při každé platbě kartou (nejen prostřednictvím platební brány) totiž nejprve dochází k provedení blokace peněz a až po nějaké době je částka odečtena z bankovního účtu zákazníka. Nejprve se tedy z disponibilního zůstatku na účtu odečte částka potřebná k provedení nákupu a přesune se mezi takzvané nezaúčtované platby. Následně se blokovaná částka zaúčtuje a tím pádem definitivně odečte z konta zákazníka..

 

 

Závěrem

Blokace platební kartou, neboli předautorizace platby, se využívá zcela běžně v nejrůznějších odvětvích. Nejčastěji se s ní setkáte v hotelnictví nebo třeba při nákupu zboží, jehož hodnota při uskutečnění objednávky není přesně známa. K blokaci platební kartou se přistupuje také v případě, že obchodník poskytuje službu a vyžaduje kauci. 

 

Každá online platba se na určitou dobu dostane do stavu předautorizace, než je odeslána na účet druhé strany. Takové platby najdete ve svém bankovnictví jako nezaúčtované platby a odešlou se v nejbližším možném termínu – není důvod ke znepokojení. Jediným důvodem ke znepokojení je to, pokud obchodníka nebo částku nepoznáváte. V takovém případě se obraťte na svoji banku co nejdříve.

Možnost využívat funkci předautorizace plateb obchodníkům nabízí i naše platební brána PayU. Neváhejte a aktivujte si platby v pouhých 4 krocích.

6