Online platby předčily nejsilnější listopad a prosinec

Pandemie a její důsledky výrazně mění roky zavedený kalendář tržeb e-shopů. Dosud vždy platilo, že jim největší příjmy přináší Black Friday a podobné akce na konci roku, během nichž lidé kupují i dárky na Vánoce.

Online platby v dubnu, květnu i červnu předčily jinak tradičně nejsilnější listopad a prosinec

Pandemie a její důsledky výrazně mění roky zavedený kalendář tržeb

e-shopů. Dosud vždy platilo, že jim největší příjmy přináší Black Friday a podobné akce na konci roku, během nichž lidé kupují i dárky na Vánoce. Letos ale jinak tržbami relativně slabý duben, květen a červen byly tak silné, že překonaly i loňské rekordně nejsilnější měsíce listopad a prosinec. To se stalo poprvé v historii. Během těchto tří měsíců v meziročním srovnání zaznamenaly některé e-shody nárůsty i o 500 nebo dokonce 1000 procent. Korona krize také významně změnila platební chování zákazníků. Výrazně snížila podíl dobírky a lidé mnohem častěji platili za zboží ještě před jeho doručením. Vyplývá to z údajů o uskutečněných platbách v síti PayU, jednoho z největších hráčů v online platbách v České republice i globálně.  

 

I jen samotný březen byl silnější než loňský listopad nebo prosinec, duben pak znamenal další zvýšení tržeb. V dubnu byl meziroční nárůst příjmů e-shopů v průměru o 100 % vyšší ve srovnání se stejným měsícem před rokem. Některé přitom dosahovaly nárůstů ještě násobně vyšších. Silnější než loňský listopad i prosinec byly i květen a červen, přestože byly ve srovnání s absolutně rekordním dubnem mírně slabší.

 

Zatím nejsilnější letošní týden byl povelikonoční od 13. do 19. dubna. Projevil se i tradiční vliv výplat, po nichž lidé utrácejí nejvíce. Aktuálně je znát vliv uvolňování a že se lidé pomalu přesouvají od online obchodů zpět ke kamenným prodejnám. I tak byly ale v květnu a červnu tržby internetových prodejen výrazně vyšší než ve stejném období loni. V květnu byly ve srovnání s letošním dubnem zhruba o 10 % nižší a v červnu pokračoval mírný pokles stejným tempem,“ říká Barbora Tyllová, country manažerka PayU pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

 

Dodává, že v průběhu korona krize se také výrazně snížil podíl dobírky. Ten je na českém trhu relativně vysoký, standardně tvoří více než polovinu, když do něj započítáme i placení na výdejních místech. Korona krize ho snížila zhruba na 15 až 20 % a lidé mnohem častěji platili za zboží ještě před jeho doručením. PayU také zaznamenalo několikanásobný nárůst registrací malých e-shopů na automatickém on-boardingu.

 

Současná situace ovšem dopadla na různá odvětví odlišně, a zatímco některá rekordně rostla, jiná dramaticky poklesla. Důvod k radosti měly hlavně e-shopy s elektronikou, drogerií, léky či potravinami. Velký zájem byl také o potřeby pro domácnost a zahradu nebo o ochranné prostředky jako jsou roušky, respirátory a dezinfekce. V posledních týdnech nezvykle rostl i zájem o módu.

 

Naopak negativně se současná situace podepsala na cestovním ruchu, zábavě nebo pojištění.

 

„Nárůst v květnu v pozitivně ovlivněných oblastech byl na úrovni 50 až 300 procent ročně, ale zároveň i negativně ovlivněné oblasti začaly mírně růst. V červnu se některé sektory, například sázkové kanceláře, vracejí k normálu a jiné, například cestovní ruch, se vrátily téměř na polovinu svých dřívějších objemů, “uzavírá Barbora Tyllová, manažerka PayU pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

 

O PayU:

PayU je přední poskytovatel online platebních služeb na 19 trzích s vysokým růstem, který se věnuje vytváření rychlého, jednoduchého a efektivního platebního procesu pro obchodníky a kupující. Společnost PayU je zaměřena na posílení postavení lidí prostřednictvím finančních služeb a vytvoření světa bez finančních hranic, kde může prosperovat každý, a je jedním z největších investorů v oblasti fintech. Její investice doposud přesáhly 700 milionů dolarů.

 

PayU poskytuje přes 250 platebních metod a platforem certifikovaných PCI. Trhy, na nichž PayU působí, představují potenciální zákaznickou základnu s téměř 2,3 miliardami lidí a obrovský potenciál růstu pro obchodníky. PayU má na těchto místních trzích více než 1 800 odborníků na platby, kteří podporují více než 300 000 obchodníků PayU a miliony zákazníků provádějících online platby.

 

PayU je jedním z klíčových hráčů online plateb na českém trhu. Poskytuje platby především velkým e-commerce zákazníkům a hráčům s mezinárodní působností. Pro malé a střední e-shopy nabízí PayU možnost aktivaci platební brány prostřednictvím auto-boardingu.

6