Co je virtuální karta a jak si ji zřídit?

Virtuální platební karta je moderní alternativou ke klasické plastové platební kartě. S její pomocí lze platit zcela bezpečně, navíc bez nutnosti mít kartu fyzicky u sebe. Jaké jsou její výhody a jak si ji zřídit?

Co je virtuální platební karta

Virtuální platební karta je karta, která neexistuje ve fyzické plastové podobě, ale pouze v internetovém bankovnictví nebo v mobilní peněžence. Funguje nicméně stejně jako klasická platební karta. S její pomocí lze platit na internetu. Pokud si ji přidáte do své elektronické mobilní peněženky Google Pay nebo Apple Pay, můžete díky tomu platit také v kamenných prodejnách nebo vybírat hotovost prostřednictvím bezkontaktních bankomatů. 

 

 

Jednorázová vs. trvalá virtuální karta

V kontextu virtuálních karet se rozlišují dva základní typy. Jedná se o jednorázové a trvalé virtuální karty.

 

Jednorázovou virtuální kartu, jak napovídá její název, lze použít pouze jednou. To znamená, že si ji vygenerujete za účelem platby a jakmile platbu provedete, karta se automaticky zruší. Díky tomu se nemusíte obávat toho, že by někdo údaje z vaší karty zneužil. Platnost jednorázové virtuální karty může být spjata také s určitým časovým úsekem (např. 24 hodinami). 

 

Oproti tomu trvalou virtuální kartu můžete používat jako zcela běžnou platební kartu. A to až do té doby, než vyprší její platnost. U tohoto typu karet se nejčastěji jedná o 3 až 5 let. Platební brány virtuální karty berou stejně jako ty plastové, takže placení probíhá úplně stejně – tak, jak jste zvyklí.

 

 

Jak si zřídit virtuální kartu

Zřízení virtuální karty je zpravidla velmi jednoduché a hravě to zvládnete i v pohodlí vašeho domova. Nejprve je potřeba si ověřit, zda vaše banka svým zákazníkům virtuální kartu nabízí. V současné době tuto službu poskytuje například Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, MONETA, UniCredit, mBank, Creditas či Partners Banka. Zřídit si lze také virtuální kartu Revolut, Monese či Twisto. 

 

Konkrétní postup pro aktivaci virtuální karty se může u každého z poskytovatelů mírně lišit. Zpravidla ale stačí přejít do internetového nebo mobilního bankovnictví, kde si ji vygenerujete. V závislosti na tom, jakou službu daný poskytovatel podporuje, si můžete aktivovat trvalou, či jednorázovou virtuální kartu.  

 

 

Hlavní výhody virtuální platební karty

Virtuální platební karty přináší řadu výhod. Pojďme si představit několik z nich.

 

Nemůžete ji ztratit

Pokud patříte k těm, kteří mají tendenci často ztrácet svou platební kartu, respektive peněženku, s virtuální kartou se toho již obávat nemusíte (ledaže byste ztratili telefon, který není chráněn přístupovým heslem). Zároveň minimalizujete riziko, že vaši ztracenou či ukradenou kartu ve fyzické podobě někdo zneužije, než si toho stačíte všimnout.

 

Snadné potvrzení plateb

Při používání virtuální karty ve vašem mobilním telefonu nepotřebujete vaši mysl zaměstnávat zapamatováním si PIN kódu. Zcela vám stačí zabezpečení vašeho mobilního telefonu. Pro potvrzení platby tedy lze použít třeba otisk prstu nebo rozpoznání vašeho obličeje. 

 

Jednoduché založení i zrušení

Založení virtuální karty je u jednotlivých poskytovatelů zpravidla velmi jednoduché. Stejně tak i její případné zrušení, které lze v online bankovnictví zvládnout na pár kliknutí.

 

 

Závěr

Virtuální karta přináší řadu výhod. Při bezkontaktních platbách a běžném placení přes platební bránu na žádné překážky nenarazíte. S určitými limity je potřeba počítat v případech, kde je klasická plastová platební karta vyžadována. Typicky se může jednat o bankomaty, které bezkontaktní vklad či výběr neumožňují. Kartu ve fyzické podobě vyžadují také někteří hoteliéři či půjčovny aut. 

6