Co je směrnice PSD2 a jak mění svět online plateb

Směrnice PSD2 byla vytvořena s cílem zabezpečit a zefektivnit platby. Zjistěte, o co přesně se jedná a jak konkrétně mění svět online plateb.

Co je směrnice PSD2

PSD2 (Payment Services Directive 2) je směrnice o platebních službách, kterou vydala Evropská unie. Tato směrnice vstoupila v platnost 13. ledna 2018. Na jejím základě v České republice došlo ke schválení nového zákona o platebním styku, v němž je kromě jiného vymezen prostor pro vznik otevřeného bankovnictví. 

 

Směrnice PSD2 sjednocuje pravidla platebního styku napříč Evropskou unií. Také otevírá prostor pro třetí strany, které nemusí být bankami, ale mohou poskytovat své služby napojené na bankovní data. 

 

Jaké změny směrnice PSD2 přináší

PSD2 přináší hned několik významných změn pro platební brány. Pojďme se na ně podívat podrobněji. 

 

Vysoká míra zabezpečení dat

Směrnice PSD2 ukládá povinnost bezpečného nakládání s osobními údaji zákazníků. Subjekty poskytující platební služby mají rovněž povinnost informovat o tom, jakým způsobem data využívají. 

 

Zavedení systému otevřeného bankovnictví

Zásadní změnou je zavedení systému otevřeného bankovnictví. To v podstatě umožňuje sdílení finančních dat mezi jednotlivými bankami a poskytovateli služeb prostřednictvím API (aplikačních programovacích rozhraní). Díky systému otevřeného bankovnictví mohou zákazníci elektronicky sdílet svá finanční data s dalšími oprávněnými organizacemi, a to s důrazem na bezpečnost. 

 

Díky PSD2 například zákazník může provést online bankovní převod jednoduše přímo přes platební bránu. Rozšiřuje se tak nabídka funkcí, které mohou uživatelé platebních bran využívat. 

 

Silná autentizace zákazníka

Směrnice PSD2 vyžaduje, aby platební brány vyhověly požadavku na 3DS a silné ověření zákazníka při zpracování plateb. 

 

Znamená to, že u každé online platby kartou je od zákazníka vyžadováno dvoufaktorové ověření (například kombinace hesla a mobilního zařízení). Výjimkou jsou například nízkorizikové transakce, platby s nízkou hodnotou či opakované platby. Díky tomu mohou platební brány (včetně PayU) v těchto případech nabídnout pohodlnější nákup. 

 

Vyšší transparentnost

Směrnice PSD2 si klade za cíl také zvýšit transparentnost pro poskytovatele platebních služeb a uživatele. Zároveň standardizuje práva a povinnosti, které souvisejí s jednotlivými platebními službami.

 

Závěrem

Směrnice PSD2 přináší do světa platebního styku hned několik novinek. Mezi ty nejzásadnější se řadí zavedení systému otevřeného bankovnictví, silná autentizace zákazníka a vysoká míra zabezpečení dat. 

 

Tyto změny přirozeně ovlivňují i svět online plateb. Platební brány včetně PayU tak například zákazníkům mohou nabídnout provádění online bankovních převodů přímo z prostředí platební brány. 

6