PayU platba neproběhla? Nejčastější důvody a řešení

Zjistěte, proč platba přes PayU neproběhla a jak postupovat při jejím opakování. Co zkontrolovat a na co nezapomenout?

Ve většině případů platba přes platební bránu PayU proběhne bez sebemenších zádrhelů. Pokud se vám ale stane, že PayU platba neproběhne, nemusíte mít strach, o peníze nepřijdete. Zachovejte chladnou hlavu a přečtěte si náš návod. Přinášíme přehled nejčastějších důvodů, proč taková situace může nastat. 

 

 

Nejdříve zkontrolujte stav platby 

Pokud nabydete podezření, že PayU platba neproběhla, zachovejte chladnou hlavu a nejprve zkontrolujte stav platby (primárně v potvrzovacím e-mailu). Může se totiž stát, že platba v danou chvíli ještě čeká na zpracování. Stav platby PayU snadno ověříte také na oficiálním webu kliknutím na tlačítko Stav platby v pravém horním rohu. 

 

Často může problém s neúspěšnou platbou spočívat pouze v drobných zádrhelech, které je jednoduché vyřešit. 

 

  • Než se pokusíte o platbu znovu, ověřte si nejprve zůstatek na svém účtu a ujistěte se, že máte dostatek prostředků, případně jestli jste nepřekročili stanovený limit pro daný účet.
  • Občas může dojít ke zpoždění platby kvůli technickým potížím na straně banky, nebo PayU. Může také docházet k tomu, že některé banky nepodporují instantní platby a vaše transakce může být započtena až následující den. Proto doporučujeme nejdříve ověřit stav transakce. Pokud je platba v procesu, je vše v pořádku a je třeba počkat. Pokud je zrušená, můžete platbu zkusit opakovat (například zvolením bankovního převodu místo platby kartou a naopak).

  • Pokud potíže přetrvávají, kontaktujte svou banku, daný internetový obchod nebo zákaznickou podporu PayU – rádi vám pomohou zjistit příčinu a navrhnout vhodné řešení podle typu problému.

 

 

Kontaktujte svou banku

Pokud máte jistotu, že máte na účtu dostatek prostředků a platba přesto neproběhla, může být problém na straně vaší banky. Některé banky mohou z bezpečnostních důvodů transakci dočasně zablokovat, zejména pokud se jedná o neobvyklou platbu nebo vyšší částku. V takovém případě doporučujeme spojit se s klientskou podporou vaší banky, ověřit stav transakce a případně požádat o její uvolnění. Banka vám zároveň může poskytnout více informací o důvodu zamítnutí platby.

 

 

Spojte se s daným internetovým obchodem

Někdy může být problém s platbou na straně samotného e-shopu. Platba nemusí proběhnout například kvůli dočasné chybě v systému obchodníka, nesprávnému nastavení platební brány nebo vypršení časového limitu objednávky, kterou si nastavil obchodník v košíku, typicky v případě nákupu oblečení nebo elektroniky. Proto se v případě pochybností můžete zkusit obrátit přímo na zákaznickou podporu konkrétního e-shopu. Obchodník může ověřit, zda platba (ne)dorazila, a v případě potřeby vám pomůže s dalším postupem – například s kontrolou stavu objednávky ve vlastních systémech. 

 

V některých případech může dojít k situaci, kdy platba přes PayU sice proběhne, ale vy si objednávku rozmyslíte. V takovém případě přichází na řadu PayU vrácení platby ze strany obchodníka. Peníze jsou přitom vráceny stejnou platební metodou, která byla použita při provedení objednávky.

 

 

Obraťte se na podporu PayU

Pokud jste zkontrolovali stav svého účtu, ověřili platbu u banky i u obchodníka a problém přetrvává, je čas se obrátit přímo na zákaznickou podporu PayU. Může jít o technický problém na straně platební brány nebo o chybu při zpracování transakce. O technickém problému na straně platební brány jsou prodejci informováni e-mailem a měli by tak v případě takové situace být schopni vám poradit. Běžně se doporučuje využít jinou platební metodu, například bankovní převod namísto platby kartou. Aktuální informace o dostupnosti konkrétních platebních metod jsou veřejně dostupné a můžete si je sami zkontrolovat.

 

 

Závěrem

Neúspěšná platba může být nepříjemná, ale ve většině případů má jednoduché vysvětlení a řešení. Ať už je problém na straně banky, obchodníka, nebo platební brány, vždy existuje způsob, jak situaci vyřešit, ať už samostatně, nebo s obchodníkem, případně s vaší bankou nebo platební bránou. Platební komplikace se mohou někdy dotknout platby přes jakoukoliv platební bránu, banku nebo prodejce. V rámci PayU si můžete stav platby kdykoliv snadno ověřit, ať už jste náš klient, nebo nakupující zákazník. Neváhejte a aktivujte si platby v pouhých 4 krocích

6