04/02/2025
Jak říká známé rčení, Řím nebyl postaven za den. To samé platí i pro začínající podnikatele, kteří stojí před výzvou otevřít si svůj vlastní e-shop. Na co se vyplatí pamatovat při zakládání online obchodu?
Jak se připravit na otevření internetového obchodu?
Klíčovou a obvykle první fází je provedení hloubkového průzkumu trhu, který vám umožní nejen pochopit potřeby potenciálních zákazníků, ale také dobře poznat konkurenci (např. z hlediska jejích produktů nebo marketingových aktivit). Pochopení konkurence je nesmírně důležité – údaje společnosti PwC ukazují, že 36 % nakupujících porovnává ceny výrobků s jinými značkami.
Dále je třeba zvolit správnou platformu elektronického obchodu, která nejlépe odpovídá potřebám vašeho podnikání a nabízí vhodné funkce. Seznam těch nejoblíbenějších zahrnuje Shopify, Magento a WooCommerce – plugin pro WordPress, který umožňuje webovou stránku na WordPress přeměnit na plnohodnotný internetový obchod.
Důležité je také od začátku stanovit detailní strategii obchodu – včetně výběru dodavatelů, platebních metod a způsobů doručení, které zajistí efektivní správu a expedici objednávek. Při výběru vhodných možností byste se měli řídit co nejaktuálnějšími informacemi z vašeho cílového trhu (např. ze zprávy E-commerce v Polsku vyplynulo, že tamní spotřebitelé využívají nejen rychlé převody, ale řídí se také typem prodávaného produktu, právními podmínkami, svými aktuálními potřebami a dostupným rozpočtem).
Zároveň je třeba vypracovat základní marketingový plán, včetně rozpočtu na reklamu, propagaci, SEO a obsahový marketing. Za zvážení stojí také influencerský marketing – až 68 % značek podle reportu State of Influencer Marketing 2023 plánuje do této oblasti investovat. V první fázi samozřejmě nemusíte sáhnout po všech řešeních – výběr aktivit by se měl řídit cílem, zvolenou strategií, dostupným rozpočtem a časem, který lze pravidelným aktivitám věnovat.
Strategie pro vlastní e-shop
Vše začíná nápadem, který by měl reagovat na konkrétní potřeby trhu. Jasná představa o tom, čeho chcete dosáhnout, je vodítkem pro další kroky a pomáhá při přijímání důležitých strategických rozhodnutí. Je nesmírně důležité stanovit si take obchodní cíle, které jsou specifické, dosažitelné, relevantní, měřitelné a časově ohraničené.
Dále je zásadní důkladně poznat cílovou skupinu – tedy pochopit, kdo jsou potenciální zákazníci, jaké jsou jejich potřeby, preference a nákupní zvyklosti. To umožní efektivně přizpůsobit nabídku a marketingovou komunikaci. Demografická a behaviorální analýza vám pomůže vytvořit profil ideálního zákazníka a pochopit, jak s ním co nejlépe komunikovat.
Například generace mileniálů a generace Z tráví na sociálních sítích mnohem více času než generace X a tzv. baby boomers. Výzkum Shoper Experience Index uvádí, že 26 % zákazníků začíná svůj nákupní proces na sociálních sítích – aby se o produktu a značce dozvěděli co nejvíce.
Všechny tyto prvky, které spolu úzce souvisejí a vzájemně se podporují, vytvářejí pevnou strategii, na níž lze postavit efektivní a ziskový internetový obchod.
Platební řešení v internetovém obchodě
Platební řešení ve vašem e-shopu hraje klíčovou roli v procesu nákupu a přímo ovlivňuje nejen počet opuštěných košíků, ale také celkovou spokojenost a loajalitu vašich zákazníků. Široký a přehledný výběr platebních metod je nejen výrazem a flexibility e-shopu, ale také důležitým rozhodovacím faktorem pro zákazníky při finalizaci nákupu.
Podle našich dat za rok 2023 jsou v českém prostředí nejoblíbenější platby kartou včetně digitálních peněženek Apple Pay / Google Pay a online převody včetně plateb QR kódy.
Na popularitě získávají také odložené platby, které mnohem častěji využívají lidé, kteří kupují zboží ve vyšší hodnotě (například elektroniku, vybavení domácnosti) a využívají možnosti platbu rozdělit do několika splátek.