5 tipů pro úspěšný rok 2025

Věnujte pozornost těmto e-commerce trendům!

Rok 2024 byl pro českou e-commerce „nakopnutím“. Poslední čtvrtletí, které tradičně přináší dva hlavní nákupní vrcholy – Black Friday a vánoční sezonu – potvrzuje silný meziroční nárůst online prodejů. Po rekordním listopadu, kdy e-shopy zaznamenaly nad očekávání vysoké tržby, Asociace pro elektronickou komerci odhadla, že česká e-commerce v roce 2024 poroste o více než 5 %. Rostoucí útraty naznačují i data PayU.

 

A jak to vypadá na začátku roku 2025? Trendy by měly zůstat pozitivní. Ochota českých zákazníků utrácet je vysoká a tuzemský trh zůstává velmi konkurenční. E-shopy čelí tlaku nejen z pohledu cen, ale také služeb a kvality zákaznického servisu.

 

Pro úspěch (nejen) v roce 2025 je proto klíčové umět se přizpůsobit těmto trendům a potřebám zákazníků, kteří stále častěji hledají nejen produkty, ale i komfort, bezpečnost a pohodlí při nákupu.

 

1. Sbírejte a vyhodnocujte data

Data jsou klíčová pro rozhodování. Sledujte chování svých zákazníků – které produkty si prohlížejí, jaké platební metody preferují, a v jakých momentech nákup opustí. Analýza těchto dat vám pomůže odhalit možné problémy nebo příležitosti k vylepšení. Možná vaši zákazníci hledají udržitelnější nebo levnější alternativy zboží, nebo se mohou zastavit těsně před dokončením nákupu kvůli nevhodným možnostem platby. Věděli jste například, že v Česku roste popularita využívaní digitálních peněženek?

 

2. Přineste zákazníkům přidanou hodnotu

Konkurenční výhoda dnes už není jen o ceně. Zákazníci chtějí pohodlí, rychlost a možnost výběru. Pokud jim nabízíte produkty, které neodpovídají jejich očekáváním, nebo jim komplikujete proces platby, pravděpodobně nakoupí u konkurence. Nabídněte jim nadstandard – například bleskové dokončení nákupů, flexibilní možnosti doručení nebo jednoduchý proces vrácení zboží.

 

3. Podpořte prodej optimalizací pro mobily

Až 70 % nákupů probíhá z mobilů, což ukazuje, jak klíčová je optimalizace e-shopů pro nákup z „malých obrazovek“. Zajistěte, aby váš e-shop měl responzivní design, který se přizpůsobí velikosti obrazovky, rychle se načítal a umožnil pohodlnou navigaci. Nezapomeňte ani na bezproblémovou integraci platebních metod, které jsou oblíbené na mobilech, jako jsou digitální peněženky Apple Pay a Google Pay. Jak vytvořit kvalitníaplikaci nebo mobilní webové stránky shrnulo PayU v předchozím blogu.

 

4. Zvažte zahraničí

Český trh není bezedný, ale prodejem na zahraničních trzích můžete výrazně rozšířit svůj okruh zákazníků. Zvažte lokalizaci svého webu a rozjeďte prodeje například na Slovensku nebo v Polsku. PayU nabízí responzivní bránu a platební možnosti přizpůsobené lokálním preferencím zákazníků, což vám usnadní vstup na nové trhy. Díky službě Vyplácení v mezinárodní měně (ICP – International Currency Payout) může e-shop vybírat prostředky z obchodního účtu ve více než 130 měnách.

 

5. Budujte důvěru

Když se zákazník rozhoduje, zda dokončí svůj nákup, potřebuje jasné informace a případně rychlou pomoc. Ujistěte se, že vaše webové stránky obsahují snadno přístupné odpovědi na nejčastější dotazy, případně zvažte implementaci chatbota. Proaktivně informujte zákazníky o novinkách v nabídce, změnách v dostupnosti zboží nebo v termínech doručení. Tato komunikace nejen zlepšuje zážitek z nákupu, ale i posiluje vztah se zákazníkem a zvyšuje jeho loajalitu.

 

Zvláště důležitá je komunikace v oblasti bezpečnosti. Spolupráce s ověřeným poskytovatelem platebních řešení, jako je PayU, vám poskytuje příležitost jasně a viditelně komunikovat, že chráníte jejich osobní a platební údaje. Nedávný průzkum Mastercard ukázal, že polovina Čechů již byla terčem pokusu o kybernetický útok a 10 % zaplatilo za zboží, které jim nikdy nepřišlo. To může znamenat, že zákazníci budou opatrnější a upřednostní bezpečné a ověřené nákupní destinace.

6